Informare privind datele cu caracter personal prin intermediul sistemelor de supraveghere video

Consiliul Județean Prahova, cu sediul în Ploiești, B-dul. Republicii, nr.2-4, având calitatea de operator de date, în baza art. 13 din Regulamentul (U.E.) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (GDPR), informează asupra prelucrării datelor cu caracter personal, respectiv imaginea dvs. și alte informații ce permit identificarea dvs. prin intermediul sistemelor de supraveghere video, în special date aparţinând angajaţilor, vizitatorilor, și oricăror altor persoane care intră în sediul Palatului Administrativ.

Imaginile referitoare la persoane identificate sau identificabile, prelucrate prin mijloace de supraveghere video, constituie date cu caracter personal:
a) chiar dacă nu sunt asociate cu datele de identificare ale persoanei sau
b) chiar dacă nu conțin imaginea persoanei filmate, ci alte informații de natură să conducă la identificarea acesteia.

În vederea realizării obiectului de activitate, desfășurării activității curente (ca interese legitime) și obligațiilor legale ale Consiliul Județean Prahova, dar și aplicării prevederilor legale privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date (legislația internă și dreptul comunitar-GDPR), Consiliul Județean Prahova are obligația de a administra în condiții de siguranță și numai pentru scopul specificat, datele personale furnizate.

Consiliul Județean Prahova nu va prelucra datele personale decât în măsura în care acest demers este necesar îndeplinirii scopului mai jos menționat, cu respectarea măsurilor legale de securitate și confidențialitate a datelor.

Scopul prelucrarii datelor cu caracter personal constă în monitorizarea/securitatea accesului persoanelor în instituție.

Informaţiile înregistrate sunt destinate utilizării de către Consiliul Județean Prahova şi pot fi comunicate numai următorilor destinatari: persoana vizată, reprezentanții legali/împuterniciții persoanei vizate, reprezentanții autorizați ai Consiliului Județean Prahova, organele de urmărire/cercetare penală, instanțe judecătorești, în conformitate cu prevederile legislației interne și comunitare aplicabile activității desfășurate de Consiliul Județean Prahova.

Durata maximă de stocare a datelor obținute prin intermediul sistemului de supraveghere video, indiferent de persoana vizată, este cea prevazută de prevederile legale incidente, respectiv de cel mult 30 de zile, cu excepția situațiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate. La expirarea termenului, înregistrările se distrug sau se șterg.

Pentru a evita utilizarea fără drept a datelor personale, precum și eventualele abuzuri, utilizăm metode și tehnologii de securitate, împreună cu politici și proceduri de lucru adecvate, pentru a proteja datele cu caracter personal colectate.

Conform legislatiei specifice interne și comunitare pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi liberă circulaţie a acestor date, beneficiaţi de dreptul de acces, dreptul la rectificare, dreptul la ștergerea datelor, dreptul la restricționarea prelucrării, dreptul la portabilitatea datelor, dreptul la opoziție și procesul individual automatizat.

Pentru exercitarea acestor drepturi sau informații suplimentare vă puteți adresa Responsabilului cu Protecția Datelor Personale din cadrul Consiliului Județean Prahova, prin: e-mail la adresa: dpo@cjph.ro; prin poștă, la adresa Consiliul Județean Prahova din Ploiești, Bdul. Republicii, nr.2-4, Palatul Administrativ sau depunând personal o notificare semnată și datată la sediul instituției.

De asemenea, vă este recunoscut dreptul de a depune o plângere la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (Bd. General Gheorghe Magheru 28-30, sector 1, cod poștal 010336, București, România, telefon : 031 805 92 11, e-mail: anspdcp@dataprotection.ro), precum și dreptul de a introduce o cale de atac judiciară.

Puteți schimba aceste setări oricând.

• Esențial: Autentifică logarea dvs. în contul de utilizator

• Analiză: Ține evidența locației și regiunii bazat pe IP