„Cel mai frumos catren, de-aş fi în stare să-l scriu vreodată, ar avea patru versuri: Eminescu, Grigorescu, Enescu, Brâncuşi“ – Nichita Stănescu

Ziua Culturii Naționale a fost marcată, sâmbătă, 15 ianuarie, în județul nostru, printr-o serie de evenimente, organizate în conformitate cu măsurile pandemice.

Sărbătorită pe 15 Ianuarie, ca un omagiu adus marelui poet național Mihai Eminescu, de la a cărui naștere s-au împlinit 172 de ani, multe dintre acțiunile culturale i-au fost dedicate.
Parlamentari, autorități județene şi locale, reprezentanți ai instituțiilor culturale și de învățământ din Prahova, dar și oameni simpli, iubitori ai operei eminesciene, l-au omagiat pe cel supranumit „Luceafărul” poeziei românești, depunând buchete de flori la bustul acestuia.
Din partea Consiliului Județean Prahova, la eveniment au participat vicepreședintele Cristian Apostol și o parte dintre aleșii județeni.

„Pentru a fi oneşti şi autentici, când vorbim despre Eminescu, trebuie mai întâi să-l (re)citim. Student la Viena şi Berlin, ştia germana şi franceza, voia să absoarbă istoria religiilor, astronomie, filosofie, fizică, etnopsihologie, geopolitică, să facă simultan metafizică şi gazetărie angajată.
Un suflet romantic dedat armoniei universale, dar pe care malaxorul politicianismului valah l-a spulberat întru nimicnicia firii sale.
Ce lecţie mai sublimă şi mai tristă, totodată, de românitate se poate închipui?, spunea criticul literar Dan C. Mihăilescu, într-un portret inedit făcut lui Eminescu.
La multi ani, români!“ – Cristian Apostol, vicepreşdinte al CJ Prahova